آشنایی با هایپرلجر فبریک – ۱

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

هایپرلجر فبریک

پلتفرم بلاکچینی که دنیای کسب‌ و کار را دگرگون خواهد کرد!

شبکه های بلاکچین عمومی موجود مانند بیت کوین و اتریوم معمولا برای استفاده در صنعت و کسب و کار های خصوصی مناسب نیستند به همین دلیل به سراغ نوع دیگری از شبکه های بلاکچینی می‌رویم که به آن ها بلاکچین های خصوصی می گویند. هایپرلجرفبریک یک پروژه‌ی متن باز برای ساخت بلاکچین های خصوصی  و دفتر کل توزیع شده (  distributed ledger technology  )   است که در حال حاضر توسط IBM هدایت میشود. شرکت های بزرگی در پروژه هایپرلجر مشارکت می‌کنند که از میان آن ها می توان از INTEL , HUAWEI  AIRBUS , CISCO و AMERICAN EXPRESS نام برد.

هایپرلجر فبریک یک بستر ماژولار برای ساخت بلاکچین خصوصی برای ما فراهم میکند که میتوان اجزای مختلف شبکه را با توجه به نیازمان شخصی سازی کنیم. این یک شبکه بلاکچین مجوزدار است یعنی افرادی که میخواهند در شبکه مشارکت داشته باشند ، باید هویتشان تایید شود که این امر از طریق سازمان عضویت یا MSP ( Membership Service Provider-MSP  ) انجام می‌گیرد. تمامی افراد شبکه باید برای مشارکت در شبکه یک مجوز دیجتال ( certificate ) داشته باشند که در حال حاضر فبریک از استاندارد x.509 برای مجوز های دیجیتال خود اسفاده میکند.

اجزای شبکه

شبکه ی فبریک از مجموعه ای از المان ها و اجزا تشکیل شده که در ارتباط با هم شبکه ی بلاکچین ما را تشکیل میدهند. مهترین اجزای تشکیل دهنده ی شبکه ی فبریک عبارت است از :

  • نودهای شبکه – Peer
  • سازنده ی بلاک ها –  Orderer
  • قرارداد هوشمند – Chaincode
  • دفتر کل –  Ledger

نودهای شبکه Peer :

نود های شبکه دو وظیفه ی اصلی دارند

  1. تایید تراکنش ها ( endorsement ) : هر یک از نود های شبکه در مرحله ی اول انجام تراکنش ها ، ابتدا باید با توجه به وضعیت فعلی داده های شبکه ، تراکنش را بررسی و تایید کنند که آیا این تراکنش معتبر است یا نه.
  2. دریافت و اضافه کردن بلوک جدید به بلاکچین ( commitment ) : نود های شبکه باید بعد از اینکه تراکنش ها در بلوک قرار گرفتند و بلوک ساخته شده ، آن را دریافت کنند و پس از تایید بلوک آن را به بلاکچین اضافه کنند .

هر یک از peer های شبکه میتواند یکی از این وظایف و یا هردو آن ها را با هم انجام دهند .

سازنده ی بلاک orderer

Orderer وظیفه دارد که تراکنش های تایید شده توسط peer ها را در یک بلوک جدید قرار داده و بلوک جدید ساخته شده را برای همه ی peer ها ارسال کند.

قرارداد هوشمند chaincode

در شبکه ی فبریک به قرارداد ای هوشمند chaincode میگویند. این قرارداد ها منطق انجام تراکنش ها را مشخص می کنند و افراد برای انجام تراکنش در شبکه باید از تابع های نوشته شده در chaincode  استفاده کنند .

برای استفاده از chaincode ، ابتدا باید آن را بر روی peer نصب کرد و سپس آن را در شبکه فعال کرد . بعد از این chaincode در شبکه فعال شد ، میتوان با فریتادن درخواست به peer ها ، تابع های آن را فراخوانی کرد.

 دفتر کل ledger

دفتر کل یا ledger همان مرکز داده های ما است که شامل دو قسمت است . 1- بلاکچین که همان بلوک های ما هستند تراکنش های انجام شده را در خود نگه میدارند 2-  وضعیت داده های های شبکه یا world state  که مقدار کنونی همه ی داده های شبکه را در خود جای میدهد.

دفتر کل را peer ها نگه میدارند که با انجام هر تراکنش و تشکیل بلاک ، آن را بروزرسانی می‌کنند.

نویسنده : سینا هاشمی

سینا-هاشمی-540x600

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *