زنجیره تامین مبتنی بر بلاکچین

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

تولید یک محصول به مواد اولیه مختلفی نیاز دارد که این مواد اولیه از نقاط جغرافیایی مختلف و از طریق تعداد زیادی واسطه‌ به دست تولید کننده می‌رسد. در مسیر مبدا تا کارخانه، افراد مختلفی در مکان‌های متفاوت مالکیت مواد اولیه را بر عهده می‌گیرند و می‌توانند در این مواد تغییر ایجاد کنند یا آن‌ها را با مواد اولیه فاسد یا تقلبی جایگزین کنند. عدم شفافیت در این پروسه باعث می‌شود تا افراد نتوانند از اصالت و سلامت یک مواد اولیه (به عنوان مثال مواد غذایی برای یک رستوران) اطمینان حاصل کنند و بر پایه آن به تولید محصول بپردازند. همچنین تعداد زیاد واسطه باعث افزایش هزینه‌ها در مسیر تامین مواد اولیه می‌شود.

راه‌حل‌های متمرکز ارائه شده برای این مسئله به علت امکان زد و بند توسط ارائه دهنده‌ی پلتفرم و افراد ذی‌نفع در پروسه‌ی تامین، نتوانسته‌اند اعتماد افراد را جلب کنند. متمرکز بودن باعث می‌شود تا ارائه دهنده‌ی پلتفرم به سادگی بتوانند داده‌های ذخیره شده را دست کاری کرده و در سابقه‌ی مواد مختلف تغییر ایجاد کند. به همین دلیل نیز این راه‌حل ها توسط کارخانه‌ها و تولید کننده‌های مختلف مورد استقبال واقع نشده‌اند.

در این پروژه که برای مرکز تحقیقات مخابرات پیاده سازی شد، یک سامانه مدیریت زنجیره تامین میوه مبتنی بر زنجیره بلوکی طراحی و پیاده‌سازی شده است. نوع دارایی، که در این سناریو میوه در نظر گرفته شده است، به سادگی به هر دارایی دیگر مانند سرمایه نیز قابل تبدیل است و صرفا باید اسم ویژگی‌ها تغیر کنند. این سامانه می‌تواند شفافیت بسیار بالایی به سیستم های زنجیره تامین اضافه کند زیرا تمام تاریخچه‌ی هر دارایی ثبت شده در این سیستم بصورت امن و غیر قابل تغییر در زنجیره بلوکی موجود است. همچنین این سرویس کمک شایانی به جلوگیری از تقلب در فروش اجناس به اشخاص غیرمتخصص خواهد بود. زیرا هر فرد در هنگام خرید می‌تواند ویژگی‌های محصولی را که خریداری می‌کند از یک سامانه امن مشاهده کند.

در سامانه طراحی شده امکانات زیر وجود دارد:

  • افراد می‌توانند لیستی از تمام میوه‌های موجود را مشاهده کنند.
  • افراد می‌توانند میوه‌ای که در اختیار دارند را در شبکه به اسم خود وارد کنند.
  • افراد می‌توانند میوه‌های خود را به شخص دلخواه انتقال دهند.
  • همچنین افراد می‌توانند ویژگی‌های میوه مورد نظر خود را مشاهده کنند.

دسترسی های افراد در سامانه طراحی شده متفاوت بوده و هر شخصی نمی‌تواند در آن میوه ثبت کند. صرفا افرادی که وضعیت آنها به عنوان باغدار توسط ادمین شبکه تایید شود اجازه ثبت دارایی پیدا می‌کنند. بجز این سطح دسترسی تمامی افراد می‌توانند دارایی های خود و دیگران را مشاهده کرده و به انتقال مالکیت بپردازند.

بلاکچین های خصوصی

پروژه های رستاک میدیا سپهر