کاربرد های بلاکچین در حوزه انرژی – ۱

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

بلاکچین به طور مختصر یک پایگاه داده حاوی اطلاعاتی ست که چندین نفر با اجماع و توافق آن اطلاعات را در این پایگاه داده ثبت می کنند. شفافیت ، غیر قابل تغییر بودن اطلاعات مگر با اجماع تمام یا اکثریت افراد، مشروط بودن ثبت اطلاعات به اجماع اکثریت افراد صادق در شبکه و … از جمله ویژگی های ممتاز بلاکچین است. رفته رفته محقق های زمینه بلاکچین به این نتیجه رسیدند که بلاکچین نه تنها در زمینه رمزارز ها و نیازهای بانکی میتواند کارا باشد بلکه در زمینه هایی همچون انرژی، پزشکی، اطلاعات شخصی افراد و … نیز بلاکچین میتواند نقش مهمی ایفا کند چرا که نیاز به شفافیت، امنیت و کمینه کردن خراب کاری و تغییرات دل بخواهی در اطلاعات، یک امر حیاتی است.

در سالهای 2015 تا 2017 که اتریوم علاوه بر بلاکچین عمومی خود ، قرار دادهای هوشمند را توسعه داد و همچنین برگزاری ICO ها رونق زیادی گرفته بود، پلتفرم های زیادی در زمینه های مختلف و با استفاده از قرارداد های هوشمند ظهور کردند. از جمله این زمینه ها کاربرد بلاکچین در حوزه انرژی بوده است.

به طور کلی دسته بندی های مختلفی میتوان برای پلتفرم های  انرژی ارائه داد. ما به رایج ترین دسته بندی آن می پردازیم:

1.پلتفرم های جایزه محور (Token incentive)

در این گروه، پلتفرم ها با توجه به میزان تولید و مصرف انرژی های تجدیدپذیر، صرفه جویی در مصرف برق و … به افراد توکن جایزه میدهد. از جمله این پلتفرم ها میتوان به SolarCoin و EnergiMine اشاره کرد.

2.پلتفرم های مدیریت شبکه (Grid management)

در این گروه پلتفرم ها با توسعه دادن به بلاکچین عمومی خود قصد دارند بر بازار خرید و فروش برق، نظارت و مدیریت داشته باشند.

از شناخته شده ترین پلتفرم های این گروه، Energy Web Foundation و Pylon می باشد.

3.پلتفرم های حذف کننده واسطه (P2P & P2C market)

از آنجایی که خرید و فروش برق در اکثر بازار های برق به دست واسطه ها انجام شده و عملا خرده تولید کنندگان برق که به صورت خانگی و با پنل های خورشیدی برق تولید میکنند در این بازار جایی ندارند، بازدهی این بازار ها بسیار پایین است و شفافیتی در روند قیمت گذاری وجود ندارد.

برای همین پلتفرم هایی تاسیس شدند تا بازاری خودکار، شفاف و بدون واسطه بر پایه بلاکچین برای خرید و فروش برق به وجود آورند. همچنین برای تولید کننده های خرد فضایی به وجود آمده است تا بتوانند برق تولیدی خود را به مشتری های محلی به طور مستقیم بفروشند.

LO3-Energy و Power Ledger از مشهور ترین پلتفرم های این دسته می باشند.

نویسنده : هانیه ساعی یکتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *