ریزپرداخت – ۱

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

ریزپرداخت چیست؟

شاید تا به حال هنگام پرداخت ­های اینترنتی یا خرید از طریق دستگاه کارتخوان به مشکل محدودیت کف مقدار تراکنش­ ها برخورد کرده باشید. برای مثال دارندگان کارت ملت نمی­ توانند تراکنش­ های کمتر از هزار تومان را از طریق دستگاه کارتخوان انجام دهند.

منظور از ریزپرداخت، تراکنش­ هایی با مقدار ” کم ”  است. البته تعریف دقیقی برای ریزپرداخت ارائه نشده است. شرکت Paypal این مقدار را 5 یورو و شرکت Visa آن را 20 دلار استرالیا تعیین کرده است.

شرکت ­های پرداخت تمایلی برای پشتیبانی از تراکنش ­های خرد ندارند، زیرا هزینه انجام تراکنش برای این شرکت­ های مالی قابل مقایسه با مبلغ تراکنش ­است و برای آن ­ها مقرون به صرفه نیست. همچنین در صورتی که کارمزد بالایی برای این تراکنش ­ها اعمال کنند، کاربر ها تمایلی برای انجام تراکنش نخواهند داشت. ارائه یک مدل درآمدی برای استفاده از ریزپرداخت­ همچنان یک چالش اساسی است.

اما ریزپرداخت­ ها چند فایده اساسی دارند:

  • فروش محتوای اینترنتی: بسیاری از وبسایت ­های پربازدید برای کسب درآمد از درج آگهی استفاده می کنند. آگهی­ هایی که هم نارضایتی کاربران را افزایش می­دهند و هم محتوای آن­ ها ربطی به محتوای ارائه شده توسط وبسایت ندارد.
  • فروش قسمت­ هایی از یک فیلم یا آهنگ: با برقراری ریزپرداخت ­ها، امکان فروش قسمت هایی از این محصولات فراهم می­ شود.
  • کاهش هزینه تولید اسکناس ­های کاغذی و مسکوک

بلاکچین و ریزپرداخت

در حالی که در سال های اخیر صحبت از ریزپرداخت ­ها بسیار زیاد شده است، اما این مفهوم جدیدی نیست. در حقیقت ، ایده “پرداخت های وب” اولین بار در دهه 1990 رواج پیدا کرد. با گذشت سال­ ها، تعدادی از استارتاپ ­ها به وجود آمدند که منجر به توسعه و اجرای ریزپرداخت ­ها شده­اند. با این حال، بسیاری از این شرکت های پیشرفته مالی نتوانستند موفقیتی در این زمینه کسب کنند.

در دهه 1990 کنسرسیوم W3C[1] برای اولین بار تلاش کرد تا استاندارد ریزپرداخت را تعریف و پیاده سازی کند. اما این تلاش ها به نتیجه ای نرسید. از سال 2000 به بعد شرکت­ هایی مانند IBM، IPIN، NetBill تحقیقات گسترده­ ای در این زمینه انجام دادند.  اما آنچه ما در این پست به دنبال آن هستیم، مسیرهای جدیدی است که بلاکچین برای ریزپرداخت ­ها گشوده است.

بیت­ کوین از پتانسیل بسیار خوبی برخوردار است تا به عنوان یک بستر برای فعال­کردن پرداخت­های بسیار کمتر از آنچه که سیستم مالی سنتی می تواند انجام دهند، باشد. در واقع، شما می ­توانید مقدار کمی پول را در معامله بیت کوین بفرستید، بدون آنکه کار خاصی انجام دهید و این انتقال مستقل از مقدار پول انتقالی است، حتی اگر آنچه شما ارسال می کنید فقط کسری از دلار باشد.

البته مطمئناً این استفاده از بیت کوین برای ریزپرداخت ­ها به علت کارمزد تراکنش مناسب نیست. به همین دلیل ایده ­های دیگری مطرح شده اند. در این قسمت مختصراً به کانال ­های پرداخت اشاره می کنیم و در پست بعدی در مورد آن بیشتر توضیح می ­دهیم.

کانال­ های پرداخت:

کانال­های پرداخت بر اساس ایده جایگزینی تراکنش برای به روزرسانی وضعیت معامله تأیید نشده قبل از پخش آن به شبکه شکل گرفته ­است. این عدم تایید، به طرفین اجازه می­دهد تراکنش­ ها بدون نیاز به کارمزد انجام شوند.

چند مورد از طرح ­های کانال پرداخت مبتنی بر بلاکچین عبارتند از:

  • کانال­ پرداخت اسپیلمن
  • کانال پرداخت CLTV
  • کانال پرداخت پون-دریجا
  • کانال پرداخت دکر-وتنهوفر

نویسنده : سید معین قیومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *