سامانه نظام پیشنهادات مبتنی بر بلاکچین

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

در این پروژه یک نظام پیشنهادات توزیع شده مبتنی بر بلاکچین برای بانک صنعت و معدن، طراحی کرده ایم. فواید این امر به شرح زیر می باشد.

  • شفافیت سامانه: با توجه به ویژگی‌ توزیع شده بودن بلاکچین (distributed)، تمامی آرا و نظرات به صورت شفاف و قابل دسترس برای همه‌ی پرسنل بر روی بلاکچین موجود است. این ویژگی سبب رسیدگی بهتر به پیشنهادات می‌شود. در صورت رد یک پیشنهاد نیز دلایل رد آن پیشنهاد برای تمامی اعضا مشخص می‌گردد.
  • پویاتر شدن سامانه: در صورت تایید نهایی یک پیشنهاد، به هریک از افراد دخیل در تصویب این پیشنهاد، اعم از فردی که این پیشنهاد را مطرح کرده و افرادی که در رای‌گیری‌ها مشارکت داشته‌اند، جایزه‌ای متناسب با میزان تاثیرشان تعلق می‌گیرد. این جایزه انگیزه‌ای برای پرسنل جهت مطرح کردن پیشنهاداتی مفید و قابل اجرا می‌باشد. اعضای دپارتمان‌ها و کمیته‌ها نیز که در رای گیری برای یک پیشنهاد دخالت دارند انگیزه‌ی لازم‌ برای بررسی پیشنهادات و رای دادن به آنها را پیدا می‌کنند. در نتیجه انتظار داریم که فعالیت اعضا در سامانه‌ی جدید نسبت به سامانه‌ی قبلی افزایش پیدا کند.
  • خودکار شدن سامانه: با توجه به اینکه رای‌گیری‌، تخصیص جایزه، اعطای حق رای (عضویت در دپارتمان‌ها و کمیته‌ها) و … توسط قرارداد هوشمند صورت می‌گیرد و قراردادهای هوشمند نیز خود اجرا (self executable) بوده، سامانه‌ی نظام پیشنهادات خودکار می‌شود. برای مثال اگر یک پیشنهاد تصویب شد، افراد دخیل از دریافت جایزه‌ی خود مطمئن بوده و امکان جلوگیری از تخصیص این پاداش وجود ندارد.
  • عدم امکان تغییر اطلاعات: با توجه به ویژگی غیر قابل تغییر بودن بلاکچین (immutability)، امکان دستکاری در آرا و نظرات وجود ندارد. همچنین تمامی پیشنهادات بر روی بلاکچین قرار گرفته و برخورد سلیقه‌ای با آنها صورت نخواهد گرفت. این ویژگی‌‌ها سبب اطمینان بیشتر پرسنل به سامانه‌ی نظام پیشنهادات شده که این اطمینان انگیزه‌ی آنان را برای مشارکت در این سامانه افزایش می‌دهد.

عملکرد سامانه ای این سیستم به شرح زیر است. در این سیستم پرسنل در وهله اول با استفاده از اپلیکیشن مربوط به پرسنل اقدام به ثبت نام در این سامانه می‌کنند. به این منظور او اطلاعات خود شامل نام و نام خانوادگی، شماره‌ی ملی، آدرس ایمیل، شماره‌ی پرسنلی، نام دپارتمان، نام کمیته‌ (در صورت عضویت در کمیته‌‌های تخصصی یا عالی) را در اپلیکیشن وارد نموده و این اطلاعات در دیتابیس ذخیره می‌شود. سپس  وب سرور این درخواست ثبت نام را برای مدیر ارسال می‌کند. مدیر از طریق نوتیفیکیشن در جریان این درخواست قرار گرفته و در بخش درخواست‌های ثبت نام اپلیکیشن مدیر سامانه می‌تواند این درخواست را تایید یا رد نماید. در صورت تایید این درخواست، SDK یک ایمیل شامل رمز ورود برای پرسنل متقاضی ارسال می‌کند. پرسنل با این رمز می‌تواند وارد اکانت خود شود. او در اکانت خود می‌تواند اقدام به ایجاد یک پیشنهاد بکند. او موضوع پیشنهاد را مشخص نموده و درصورت نیاز فایلی که جزئیات پیشنهاد را توضیح داده باشد بارگذاری می‌کند. این فایل بر روی سامانه‌ی داخلی بانک می‌شود. همچنین او می‌تواند دپارتمان‌ها و کمیته‌های مربوط به پیشنهادش را مشخص نماید. سپس نوتیفیکیشنی برای مدیر آمده و او را از مطرح شدن پیشنهادی جدید آگاه می‌سازد. مدیر می‌تواند پیشنهاد را تایید یا رد نماید. در صورت تایید او موظف است که دپارتمان‌ها و کمیته‌های تخصصی، میزان آرای لازم و مهلت زمانی رای‌گیری در هر مرحله را مشخص نماید. پرسنل‌های دخیل در این پیشنهاد از طریق نوتیفیکیشن از حق رای خود آگاه شده و می‌توانند پیش از پایان مهلت رای گیری پیشنهاد را تایید یا رد نمایند. در صورتی که یک پیشنهاد آرای لازم را از اعضای دپارتمان‌ها کسب کرد رای‌گیری کمیته‌های تخصصی آغاز می‌شود. اعضای کمیته‌ی تخصصی در صورت رد یک پیشنهاد موظفند که دلیل خود را مشخص نمایند. در صورت کسب آرای لازم از دپارتمان‌ها و کمیته‌های تخصصی  پیشنهاد تصویب می‌شود. اگر پیشنهاد تایید شد اعضای مشارکت کننده در تصویب پیشنهاد متناسب با میزان تاثیرشان پاداش دریافت می‌کنند.

بلاکچین خصوصی

پروژه های رستاک میدیا سپهر